Menü

EGR Arıza Çözümleri

EGR Arıza Çözümleri 

EGR Valfi ise dışarı atılacak egzoz gazlarının bir kısmının tekrar motora girmesini sağlar böylece yanma odasındaki yanma reaksiyon hızı azalır ve yanma sıcaklığı düşer. 

Düşük yanma sıcaklığı, nitrojen oksit emisyonunun azaltılmasını sağlamaktadır. Motor tam yükte çalışırken EGR Valfi kontrol ünitesi tarafından devre dışı bırakılır , çünkü iyi bir güç kazancı için yanma odasında fazla miktarda oksijen bulunması gerekir. EGR Valfi aracınızın egzozdan attığı yanmış yakıtın yanı sıra, yanmamış çiğ yakıtı (gazı) filtreler ve tekrar motora gönderir bu şekilde aracımızın egzozdan atacağı yanmamış yakıtı aracımız yanma odasında tekrar yakmaya çalışarak bir nevi yakıt tasarrufu sağlar.Buna ek olarak ise EGR Valfinden motor yanma odasına tekrar giden gazlar düşük yanma sıcaklığı, nitrojen oksit emisyonunun azaltılmasını sağlamaktadır.Bu şekilde ise aracımızın doğaya karşı duyarlı bir salınım yapması ön görülmektedir.

EGR Valfi neden arızalanır ? 

EGR Valfi arızalarının en büyük etkeni yakıt kalitesidir. Günümüzde avrupa ülkelerinde ve araç üretimi sırasında araçlar Euro 3, Euro 4, Euro 5 standartlarına göre üretilmekte bu standartlar ise 100 oktan yakıt, 105 ve 110 oktanlık yakıtlara tekabül etmektedir. Ülkemizde ise istesek dahi en yüksek 97 oktan (Birçok firmanın oktan testlerinde 97 oktan olarak satılan yakıt 94 Oktan tespit edilmiştir) olarak yakıt alabilmekteyiz. Aracımızın markası,modeline göre uyumsuz olan, kalitesiz ve ısı / performans oranı düşük yağ kullanımları da aracımızın EGR valfinin daha çabuk arıza yapmasına sebep olmaktadır. Bir diğer etken ise çok düşük devirli araç kullanmaktan kaynaklanmaktadır. Birçok araç sahibi düşük devir veya turbo devreye girmesin aracım daha az yakıt tüketimi sağlasın diyerek düşük devirli araç kullanmaktadır. Bu devirlerde ise araç yeterli basınca ulaşamadığı için tamamı ile atması gereken gazı atamayacak bunlar ise valfler üzerinde kurum yapmaya sebebiyet verecektir. Ayrıca düşük devirli araç kullanmak veya turbo devreye girmesin diyerek daha az yakıt tüketimi sağlayacağını düşünmek tamamı ile yanlış bir bilgidir. Aracımız ne kadar çabuk hızlanır ve sabit gideceği hıza erken ulaşırsa aracımızın yakıt tüketiminin o kadar düşük olacağını yol bilgisayarları üzerinden net olarak takip edebilirsiniz.

EGR Valfi hata giderilmesi neden yapılır? 

Ülkemiz para birimi olan Türk Lirası’nın Euro / Dolar dengesinin çok altında kalmasından dolayı yeni bir EGR valfi almak aracımız için arızaya çözüm olsa da maliyet açısından çok yüksek tutarlara tekabül etmesi ve bireylerin ekonomik durumlarına göre değişkenlik gösterse dahi yeni bir EGR Valfi’nin fiyatının çok yüksek tutarlarda olması birçok araç sahibini EGR hata çözümleri uygulamasına yönlendirmektedir. Dünya üzerinde 196 ülke içerisinde neredeyse %90 lık dilime tekabül eden dilimde EGR hata çözümleri uygulaması yapılmaktadır.

EGR hata giderilmesi zararı var mıdır? 

EGR hata çözümleri uygulamasının araçlarımız için en ufak bir zararı bulunmamaktadır. EGR hata çözümleri edilmesinin ardından aracınızda +2 ile 3 hp aralığında ekstra güç alınabildiği tespit edilen veriler arasındadır. Doğru olan her ne kadar yeni bir EGR Valfi alınması olsa dahi maliyet açısından birçok araç sahibi bu sisteme yönelmektedir. MTR Chiptuning ekibi olarak farklı noktalarda geniş bayi ağımız ile Chip Tuning,Araç yazılımları, Ticari ve binek araç için ister yakıt ekonomisi ister güç yazılımları, DPF (Dizel Partikül Filtresi) arıza çözümleri, EGR Arıza Çözümleri gibi bir çok farklı konuda destek ve hizmet sunmaktayız. Kuruluşumuzdan bu yana 15.000 den fazla araçlık referansımız ile sizlere destek olmak için bayilerimizde bekliyor olacağız.